Standardy ochrony małoletnich
w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej „DOM”
Rozdział I
Przepisy ogóle
Niniejsze standardy ochrony małoletnich (dalej w skrócie jako „standardy”) określają w
szczególności:
1) zasady zapewniające bezpieczne relacje między małoletnim a personelem placówki, a w szczególności zachowania niedozwolone wobec małoletnich;
2) zasady i procedurę podejmowania interwencji w sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego;
3) procedury i osoby odpowiedzialne za składanie zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego, zawiadamianie sądu opiekuńczego;
4) zasady przeglądu i aktualizacji standardów;
5) zakres kompetencji osoby odpowiedzialnej za przygotowanie personelu placówki lub organizatora do stosowania standardów, zasady przygotowania tego personelu do ich stosowania oraz sposób dokumentowania tej czynności;
6) zasady i sposób udostępniania rodzicom albo opiekunom prawnym lub faktycznym oraz małoletnim standardów do zaznajomienia się z nimi i ich stosowania;
7) osoby odpowiedzialne za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających małoletniemu i udzielenie mu wsparcia;
8) sposób dokumentowania i zasady przechowywania ujawnionych lub zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru małoletniego;
9) wymogi dotyczące bezpiecznych relacji między małoletnimi, a w szczególności zachowania niedozwolone;
10) zasady ustalania planu wsparcia małoletniego po ujawnieniu krzywdzenia.
Rozdział II
Objaśnienie terminów
1. Pracownikiem Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „DOM” (dalej także jako „NZOZ”) jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej.
2. Osobą współpracującą z Niepublicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej „DOM” są stażyści, wolontariusze, praktykanci.
3. Dzieckiem jest osoba do ukończenia 18. roku życia.
4. Opiekunem dziecka jest osoba uprawniona do reprezentacji dziecka, w szczególności jego rodzic lub opiekun prawny. W myśl niniejszego dokumentu opiekunem jest również rodzic zastępczy.
5. Zgoda rodzica dziecka oznacza zgodę co najmniej jednego z rodziców dziecka. W przypadku braku porozumienia między rodzicami dziecka należy poinformować rodziców o konieczności rozstrzygnięcia sprawy przez sąd rodzinny.
6. Przez krzywdzenie dziecka należy rozumieć popełnienie czynu zabronionego lub czynu karalnego na szkodę dziecka przez jakąkolwiek osobę, w tym pracownika Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „DOM”, lub zagrożenie dobra dziecka, w tym jego zaniedbywanie.
7. Osoba odpowiedzialna za standardy to pracownik sprawujący nadzór nad realizacją standardów w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej ”DOM”..
8 . Osoba udzielająca wsparcia dziecku - pracownik wyznaczony przez kierownictwo podmiotu odpowiedzialny za opracowanie planu wsparcia dziecka i monitorowanie jego realizacji.
9 . Osoba odpowiedzialna za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażającychmałoletniemu - pracownik wyznaczony przez kierownictwo podmiotu odpowiedzialny za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających małoletniemu.
10. Dane osobowe dziecka - wszelkie informacje umożliwiające identyfikację dziecka, w tym jego imię i nazwisko, wizerunek.
Rozdział III
Rozpoznawanie i reagowanie na czynniki ryzyka krzywdzenia dzieci
1. Pracownicy Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „DOM” w Jordanowie posiadają odpowiednią wiedzę i w ramach wykonywanych obowiązków zwracają uwagę na czynniki ryzyka i objawy krzywdzenia dzieci (także z wykorzystaniem technologii informatycznej i komunikacyjnej).
2. Każdy pracownik Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „DOM” mający kontakt z dziećmi jest weryfikowany pod kątem niekaralności za przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności.
3. W przypadku zidentyfikowania lub podejrzenia wystąpienia czynników ryzyka lub objawów krzywdzenia dziecka, pracownicy NZOZ podejmują rozmowę z rodzicami/prawnymi opiekunami dziecka, przekazując informacje na temat dostępnej oferty wsparcia i motywując do skorzystania z pomocy.
4. Wszyscy pracownicy i współpracownicy Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „DOM”, którzy w związku z wykonywaniem służbowych obowiązków, podjęli informację o krzywdzeniu dziecka lub inne informacje z tym związane, są zobowiązani do zachowania tajemnicy, wyłączając informacje przekazywane uprawnionym instytucjom w ramach działań interwencyjnych.
Rozdział IV
Zasady bezpiecznych relacji personelu z dziećmi
1. Naczelną zasadą wszystkich czynności podejmowanych przez personel jest działanie dla dobra dziecka, troski o jego bezpieczeństwo i w jego najlepszym interesie. Czyni to w ramach obowiązującego prawa, przepisów wewnętrznych instytucji oraz swoich kompetencji.
2. Personel traktuje dziecko z empatią i szacunkiem wobec jego godności, potrzeb oraz intymności.
3. Dziecko ma prawo do otrzymywania informacji na temat swojego stanu zdrowia oraz podejmowanych czynności medycznych przy użyciu prostego języka w sposób dostosowany do wieku, sytuacji i poziomu rozwoju dziecka.
4. Niedopuszczalne jest stosowanie przemocy wobec dziecka w jakiejkolwiek formie. Nie wolno dziecka upokarzać, krzyczeć na nie, lekceważyć lub obrażać.
5. Zasady bezpiecznych relacji personelu z dziećmi obowiązują wszystkich pracowników, stażystów i wolontariuszy. Znajomość i zaakceptowanie zasad są potwierdzone podpisaniem oświadczenia.
Rozdział V
Procedury interwencji w przypadku krzywdzenia dziecka
1. W przypadku podjęcia przez pracownika Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „DOM” podejrzenia, że dziecko jest krzywdzone, pracownik ma obowiązek:
a) udzielić niezbędnej pomocy w stanach zagrożenia życia i zdrowia;
b) poinformować rodziców/opiekunów dziecka o podejrzeniu krzywdzenia dziecka;
c) udzielić informacji o możliwościach uzyskania pomocy lub wsparcia oraz o uprawnieniu do uzyskania bezpłatnego zaświadczenia lekarskiego o ustaleniu przyczyn i rodzaju uszkodzeń ciała związanych z użyciem przemocy lub zaniedbania.
2. Czynności podejmowane i realizowane wobec dziecka przeprowadza się w obecności rodzica, opiekuna prawnego, chyba że z uwagi na charakter tych czynności jest to niemożliwie albo wobec rodzica, opiekuna prawnego istnieje uzasadnione podejrzenie, że są oni sprawcami krzywdzenia dziecka.
3. W przypadku podejrzenia stosowania przemocy w rodzinie wobec dziecka, gdzie zachodzi podejrzenie, że wobec niego przemoc stosują rodzice/opiekunowie, jeżeli jest to możliwe działania z udziałem dziecka przeprowadza się w obecności osoby pełnoletniej najbliższej.
4. Działania z udziałem dziecka, co do którego istnieje podejrzenie, że jest dotknięte przemocą, powinny być prowadzone w miarę możliwości w obecności psychologa.
5. Pracownik składa zawiadomienie o podejrzeniu krzywdzenia do odpowiednich instytucji w zależności od rodzaju zgłaszanej sprawy:
a) do prokuratury lub policji;
b) do właściwego sądu rodzinnego;
c) do przewodniczącego właściwego Zespołu Interdyscyplinarnego przesyłając formularz „Niebieska Karta – A”, przez co uruchamia procedurę w przypadku przemocy w rodzinie.
6. Dalszy tok postępowania leży w kompetencjach instytucji wskazanych w ustępie poprzedzającym.
7. Dokumentację związaną z procedurą interwencji umieszcza się w dokumentacji medycznej dziecka.
Rozdział VI
Zasady ochrony wizerunku dziecka
1. Dane osobowe dziecka podlegają ochronie na zasadach zgodnych z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016.
2. Utrwalanie wizerunku dziecka (filmowanie, fotografowanie, nagrywanie głosu dziecka) na terenie placówki i jego upubliczniane jest dopuszczalne za zgodą rodzica/opiekuna prawnego dziecka.
3. Jeżeli wizerunek dziecka stanowi jedynie szczegół całości, takiej jak: zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza, zgoda rodzica/opiekuna nie jest wymagana.
Rozdział VII
Monitoring stosowania standardów
1. Zarząd Stowarzyszenia Trzeźwości „DOM” wyznacza Danutę Stawicką – Kierownika Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „DOM” oraz Członka Zarządu Stowarzyszenia Trzeźwości „DOM”, jako osobę odpowiedzialną za wdrożenie standardów.
2. Kierownik monitoruje realizację standardów, reaguje na sygnały naruszenia standardów oraz proponuje zmiany w standardach.
3. Osoba, o której mowa w ust. 1 niniejszego rozdziału, przeprowadza wśród pracowników Niepublicznego Zakładu Opieki zdrowotnej „DOM” raz na rok rozmowy w celu monitoringu poziomu realizacji standardów.
4 . Kierownik podmiotu leczniczego wyznaczył Panią Edytę Borkowską jako osobę udzielającą wsparcia dziecku, oraz Panią Annę Gościej jako osobę odpowiedzialną za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających małoletnim.
5. Co najmniej raz na dwa lata dokonuje się oceny standardów w celu zapewnienia ich dostosowania do aktualnych potrzeb oraz zgodności z obowiązującymi przepisami.
6. Kierownik Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „DOM” wprowadza do standardów niezbędne zmiany i ogłasza pracownikom oraz współpracownikom nowe brzmienie standardów.
Rozdział VIII
Przepisy końcowe
1. Standardy wchodzą w życie z dniem ich ogłoszenia w placówce medycznej.
2. Ogłoszenie standardów następuje poprzez zamieszczenie na stronie internetowej NZOZ „DOM” oraz wywieszenie na tablicy ogłoszeń, również w wersji skróconej, przeznaczonej dla dzieci.
3. Ogłoszenie standardów dla pracowników placówki następuje poprzez przesłanie drogą elektroniczną.
Załączniki:
Załącznik nr 1. Wersja skrócona standardów ochrony małoletnich.
Załącznik nr 2. Oświadczenie o niekaralności i zobowiązaniu do przestrzegania podstawowych zasad ochrony dzieci.
Załącznik nr 3. Oświadczenie o państwie lub państwach zamieszkania w ciągu ostatnich 20 lat.
Załącznik nr 4. Oświadczenie w przypadku braku informacji z rejestru karnego.
Załącznik nr 5. Oświadczenie o zobowiązaniu do przestrzegania Zasad bezpiecznych relacji dorosły-dziecko
Załącznik nr 6 Oświadczenie o zobowiązania do przestrzegania standardów ochrony dzieci
Załącznik .nr 7. Lista kontaktów do instytucji i organizacji pomocowych działających w otoczeniu podmiotu
Załącznik. Nr 8. Ankieta dla członków personelu monitorująca stan znajomości standardów ochrony dzieci i przestrzegania oraz skuteczność obowiązujących procedur.
Załącznik nr 9. Ankieta dla dzieci-pacjentów
Załacznik nr 10. Ankieta dla rodziców/opiekunów
Załącznik nr 1. do Standardów ochrony małoletnich
w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej „DOM”
WERSJA SKRÓCONA STANDARDÓW OCHRONY MAŁOLETNICH
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „DOM”
1. Jesteśmy placówką medyczną i chcemy żebyś czuł się u nas dobrze i bezpiecznie;
2. Jesteś w naszej placówce, gdyż potrzebujesz opieki medycznej. Pracują tu fizjoterapeuci, stażyści i wolontariusze oraz personel administracyjny gotowy do pomocy dzieciom i młodzieży;
3. Personel będzie Cię traktować z szacunkiem, nikt nie może na Ciebie krzyczeć, wyśmiewać Ciebie, dotykać ani fotografować bez Twojej zgody;
4. Na zabiegi wchodzisz z mamą, tatą lub innym opiekunem prawnym sprawującym opiekę. Oni mogą być zawsze z Tobą;
5. Przed zabiegiem fizjoterapeuta wytłumaczy Ci co będzie robił i dlaczego;
6. Personel placówki jest zobowiązany do przestrzegania Twoich praw, szczególnie do informacji, poszanowania godności oraz poszanowania Twojej intymności;
7. Jeśli wydarzyło się coś, co Cię niepokoi, ktoś Cię skrzywdził lub przekroczył swoim zachowaniem Twoje granice – powiedz o tym fizjoterapeucie lub innemu personelowi placówki i poproś o pomoc.
8. Cokolwiek się w Twoim życiu dzieje pamiętaj, że nie jesteś sam.
Tutaj są całodobowe numery telefonów do osób, z którymi możesz porozmawiać i zaufać:
- Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”
tel. całodobowy 800 12 00 02
- Telefon Zaufania Dla Dzieci i Młodzieży 116 111
- Policyjny telefon zaufania dla osób doznających przemocy domowej 800 120 226.
9. Wi – fi w naszej placówce jest zabezpieczone hasłem.
Załącznik nr 2 do Standardów ochrony małoletnich
w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej „DOM”
Oświadczenie o niekaralności
i zobowiązaniu do przestrzegania podstawowych zasad ochrony dzieci
Ja, ..........................................................................
nr PESEL .............................................…………..oświadczam, że nie byłam/em skazana/y za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, i przestępstwa z użyciem przemocy na szkodę małoletniego i nie toczy się przeciwko mnie żadne postępowanie karne ani dyscyplinarne w tym zakresie.
Ponadto oświadczam, że zapoznałam/-em się z standardami ochrony małoletnich w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej „DOM” i zobowiązuję się do ich przestrzegania.
Jestem świadomy/a odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczeni
..........................................................................
(data i podpis)
Załącznik nr 3 do Standardów ochrony małoletnich
w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej „DOM”
Oświadczenie
o państwie lub państwach zamieszkania w ciągu ostatnich 20 lat
Ja, ...............................................................nr PESEL............................................. oświadczam, że:
* nie zamieszkiwałam/-em w ostatnich 20 latach w innych państwach niż Rzeczpospolita Polska i państwo obywatelstwa.
* zamieszkiwałam/-em w ostatnich 20 latach w innych państwach niż Rzeczpospolita Polska i państwo obywatelstwa, a to w następujących państwach …………………………
Jestem świadomy/a odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.
…..…………………………... …………………………………….
(miejscowość i data) (czytelny podpis)
Załącznik nr 4 do Standardów ochrony małoletnich
w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej „DOM
Oświadczenie w przypadku braku informacji z rejestru karnego
Ja, niżej podpisany/a …………………………………………………………….……………………..
numer PESEL ..………………………………..………………………………………………………….
O ś w i a d c z a m
- iż prawo w państwie obywatelstwa ………………………………….. (wpisać nazwę państwa/państw) nie przewiduje sporządzenia informacji z rejestrów karnych lub nie prowadzi się rejestru karnego;
- iż prawo w państwie, w którym zamieszkiwałem/am…………………..………….. (wpisać nazwę państwa/państw) nie przewiduje sporządzenia informacji z rejestrów karnych lub nie prowadzi się rejestru karnego.
O ś w i a d c z a m
nie byłem/am prawomocnie skazany/a w żadnym z wyżej wymienionych państw za czyny zabronione odpowiadające przestępstwom określonym w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii, a także nie wydano wobec mnie innego orzeczenia, w którym stwierdzono, iż dopuściłem/am się takich czynów zabronionych, oraz że nie ma obowiązku wynikającego z orzeczenia sądu, innego uprawnionego organu lub ustawy stosowania się do zakazu zajmowania wszelkich lub określonych stanowisk, wykonywania wszelkich lub określonych zawodów albo działalności, związanych z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi.
Jestem świadomy/ a odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.
……………………..………… …..………………………………
(miejscowość, data) (własnoręczny – czytelny podpis)
Podstawa prawna: art. 21 ust. 5, ust. 7 i ust. 8 Ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich z dnia z dnia 13 maja 2016 r. (Dz.U. z 2023 r. poz. 1304 j.t. z późn. Zm
Załącznik nr 5 do Standardów ochrony małoletnich
w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej „DOM
Oświadczenie o zobowiązaniu do przestrzegania Zasad bezpiecznych relacji dorosły-dziecko
.....................................................................
miejsce i data
Ja, ................................................................................................................................
oświadczam, że zapoznałam/-em się z Zasadami bezpiecznych relacji dorosły-dziecko obowiązującymi w ……………….i zobowiązuję się do ich przestrzegania.
..........................................................................
podpis
Załącznik nr 6 do Standardów ochrony małoletnich
w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej „DOM
Oświadczenie o zobowiązaniu do przestrzegania standardów ochrony dzieci
.....................................................................
miejsce i data
Ja, ................................................................................................................................
oświadczam, że zapoznałam/-em się ze standardami ochrony dzieci obowiązującymi w ……………….i zobowiązuję się do jej przestrzegania.
..........................................................................
podpis
Załącznik nr 7 do Standardów ochrony małoletnich
w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej „DOM
Lista kontaktów do instytucji i organizacji pomocowych działających w otoczeniu podmiotu
Nazwa instytucji/organizacji |
Dane kontaktowe |
Ośrodek pomocy społecznej |
18 267 55 73 |
Ośrodek interwencji kryzysowej |
18 267 55 73 |
Specjalistyczna poradnia rodzinna |
18 26 755 19 |
Ośrodek wczesnej interwencji |
32 616 38 98 |
Ośrodek wsparcia dziennego |
12 644 85 52 |
Środowiskowe centrum zdrowia psychicznego dla dorosłych |
505006665 |
Środowiskowe centrum zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży I stopnia referencyjności |
42 616 35 35 |
Załącznik nr 8 do Standardów ochrony małoletnich
w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej „DOM
Ankieta dla członków personelu monitorująca stan znajomości standardów ochrony dzieci i przestrzegania oraz skuteczność obowiązujących procedur.
Oceń (w skali od 1 do 10) swoją znajomość standardów ochrony dzieci (1 – niska, 10 – wysoka) |
|
Jak oceniasz (w skali od 1 do 10) poziom znajomości wśród personelu standardów ochrony dzieci? (1 – niski, 10 – wysoki) |
|
Oceń (w skali od 1 do 10) swoją umiejętność rozpoznawania symptomów krzywdzenia dzieci (1 – niska, 10 – wysoka) |
|
Jak oceniasz (w skali od 1 do 10) umiejętności innych pracowników rozpoznawania symptomów krzywdzenia dzieci? (1 – niskie, 10 – wysokie) |
|
Oceń (w skali od 1 do 10) swoją znajomość procedur reagowania na symptomy krzywdzenia dzieci (1 – niska, 10 – wysoka) |
|
Jak oceniasz (w skali od 1 do 10) znajomość wśród personelu procedur reagowania na symptomy krzywdzenia dzieci? (1 – niska, 10 – wysoka) |
|
Czy w Twojej ocenie konieczne jest podniesienie znajomości obowiązującej Standardów ochrony dzieci wśród pracowników? Jeśli tak, zaznacz w jakim obszarze. |
|
Czy w Twojej ocenie konieczne jest podniesienie znajomości obowiązujących standardów ochrony dzieci wśród wychowanków? Jeśli tak, zaznacz w jakim obszarze. |
|
Czy zdarzyło Ci się zaobserwować naruszenie w placówce standardów ochrony dzieci? Jeśli tak – jakie zasady zostały naruszone? (odpowiedz opisowo) |
|
Czy zostały wówczas podjęte przez Ciebie jakieś działania? Jeśli tak – jakie, jeśli nie – dlaczego? (odpowiedz opisowo) |
|
Co w Twojej ocenie szczególnie się sprawdza w standardach ochrony dzieci? Które zasady są trudne do realizacji? Zaproponuj zmiany i szkolenia. |
|
Załącznik nr 9 do Standardów ochrony małoletnich
w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej „DOM
Ankieta dla dzieci-pacjentów
Określ w skali od 1 do 10 swoje poczucie bezpieczeństwa w placówce (1 – niskie, 10 – wysokie). |
|
Jak się czujesz w relacjach z pracownikami placówki? (1 – źle, 10 – bardzo dobrze). Uzasadnij krótko swoją odpowiedź.
|
|
Określ w skali od 1 do 10 poziom zaufania do pracowników placówki (1 - niski, 10 – wysoki). Uzasadnij krótko swoją odpowiedź.
|
|
Jak oceniasz swoje relacje z innymi dziećmi w placówce? (1 – trudne, 10 – bardzo dobre). Uzasadnij krótko swoją odpowiedź.
|
|
Czy wiesz, do kogo z personelu możesz się zwrócić w sytuacji, gdy: masz jakikolwiek problem, obawiasz się o swoje zdrowie, doświadczyłeś przemocy lub niekomfortowego dla Ciebie, przekraczające granice zachowania ze strony członka personelu, innego dziecka, rodzica dziecka, lub innej osoby tak/nie |
|
Czy wiesz, do kogo z personelu możesz się zwrócić w sytuacji, gdy: b) byłeś świadkiem, że pracownik placówki, inne dziecko, rodzic dziecka czy inna osoba, zachował się w sposób niewłaściwy, niekomfortowy czy przekraczający granice, wobec innego dziecka? tak/nie |
|
Czy zdarzyło Ci się być świadkiem przemocy w placówce? Jeśli tak, to jakiej? Napisz, co się wówczas zdarzyło i co zrobiłeś?
|
|
Czy zdarzyło Ci się doświadczyć przemocy w placówce? Jeśli tak, to jakiej? Napisz, co się wówczas zdarzyło i co zrobiłeś?
|
|
Czy w placówce w widocznym miejscu są dostępne informacje na temat możliwości uzyskania pomocy w trudnej sytuacji, w tym numery bezpłatnych telefonów zaufania dla dzieci i młodzieży? |
|
To jest miejsce dla Ciebie. Napisz, czego brakuje Ci w placówce, co chciałbyś zmienić, ale także co Ci się podoba.
|
|
Załącznik nr 10. do Standardów ochrony małoletnich
w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej „DOM
Ankieta dla rodziców/opiekunów
Czy poinformowano Panią/Pana o obowiązujących w podmiocie standardach e ochrony dzieci? Tak/nie
|
|
Czy wiesz, że personel podmiotu jest zobowiązany do przestrzegania „zasad bezpiecznych relacji miedzy personelem a dziećmi” Tak/nie
|
|
Jak się czujesz w relacjach z pracownikami placówki? (1 – źle, 10 – bardzo dobrze). Uzasadnij krótko swoją odpowiedź.
|
|
Określ w skali od 1 do 10 poziom zaufania do pracowników placówki (1 - niski, 10 – wysoki). Uzasadnij krótko swoją odpowiedź.
|
|
Jak oceniasz relacje między dziećmi przebywającymi w podmiocie? (1 – trudne, 10 – bardzo dobre). Uzasadnij krótko swoją odpowiedź.
|
|
Czy wiesz, do kogo z personelu możesz się zwrócić w sytuacji, gdy: Twoje dziecko obawia się o swoje zdrowie, doświadczyło przemocy lub niekomfortowego dla niego, przekraczające granice zachowania ze strony członka personelu, innego dziecka, rodzica dziecka, lub innej osoby? tak/nie |
|
Czy wiesz, do kogo z personelu możesz się zwrócić w sytuacji, gdy: byłeś świadkiem, że pracownik placówki, inne dziecko, rodzic dziecka czy inna osoba, zachował się w sposób niewłaściwy, niekomfortowy czy przekraczający granice, wobec innego dziecka? tak/nie |
|
Czy zdarzyło Ci się być świadkiem przemocy w placówce? Jeśli tak, to jakiej? Napisz, co się wówczas zdarzyło i co zrobiłeś?
|
|
Czy zdarzyło się, że Twoje dziecko doświadczyło przemocy w placówce? Jeśli tak, to jakiej? Napisz, co się wówczas zdarzyło i co zrobiłeś?
|
|
Czy w placówce w widocznym miejscu są dostępne informacje na temat możliwości uzyskania pomocy w trudnej sytuacji, w tym numery bezpłatnych telefonów zaufania dla dzieci i młodzieży? |
|
To jest miejsce dla Ciebie. Napisz, czego brakuje Ci w placówce, co chciałbyś zmienić, ale także co Ci się podoba.
|
|