tel. 18 26 74 774   fax. 18 26 74 802    e-mail: st-dom@o2.pl

Jeśli ktoś pro­si nas o po­moc, to znaczy że jes­teśmy jeszcze coś warci

Paulo Coelho

Ognisko Wychowawcze w Stryszawie - Aktualności

2016.01.24
Dnia 21 grudnia 2015 roku dzieci z Ogniska Wychowawczego w Stryszawie wzięły udział we wspólnej Wigilii podopiecznych i pracowników Stowarzyszenia Trzeźwości "DOM". Poszczególne grupy przygotowały swoje świąteczne aranżacje, a nasze dzieciaki przedstawiły jasełka w nieco nietypowej wersji. Obok Maryi, Józefa, trzech królów i aniołów, główne role odegrały zwierzątka, które w swojej leśnej świetlicy również obchodziły Boże Narodzenie.
Dzieci nosiły wygodne maski z filcu, które zostały uszyte przy wykorzystaniu sprzętu zakupionego w ramach realizowanego wcześniej projektu FIO Małopolska Lokalnie.
2015.09.07
Projekt "Kraina bajek i legend uczy i bawi" powoli dobiega końca. Wszystkie osoby, które lubią bajki z morałem zapraszamy pod podany adres w serwisie youtube:
 
https://youtu.be/bsOUlWEtBVc
 
Znaleźć tam można owoc wakacyjnej pracy dzieci podczas projektu - film z nagranym przedstawieniem kukiełkowym o ciekawej przygodzie kraciastego słonia i jego przyjaciół, mieszkańców dżungli.
Podczas tworzenia tego arcydzieła dzieci miały tak dużą frajdę, że na pewno będziemy starali się to powtórzyć!
2015.08.18
Grupa nieformalna "Pedagodzy Dzieciom", przy wsparciu Stowarzyszenia Trzeźwości DOM, ukończyła kolejny etap realizacji projektu "Kraina bajek i legend uczy i bawi"
w ramach programu FIO Małopolska Lokalnie.
 
Z ust dzieci niejednokrotnie można było usłyszeć, że zakończone już zajęcia plastyczno - krawieckie były najfajniejszym i najciekawszym dla nich wydarzeniem podczas tegorocznych wakacji. Nic dziwnego - na co dzień przecież dzieci nie mają możliwości wcielenia się w role krawcowej, scenografa czy projektanta. Na zajęciach używane były kolorowe i wesołe tkaniny i materiały, a każde chętne dziecko mogło spróbować swoich sił przy maszynie do szycia.
 
Wykonana została scenografia do przedstawienia i szereg pacynek. Zabawa okazała się dla dzieci na tyle ciekawa, że każde z nich dodatkowo uszyło pacynkę, którą mogło zabrać do domu. Zajęcia z całą pewnością pobudziły dziecięcą kreatywność, gdyż same prowadzące były zaskoczone ilością projektów zaproponowanych i wykonanych przez dzieci - od różnego rodzaju pacynek czy przytulanek, po poduszki, poszewki i naszywki. Nie obyło się również bez zabaw w projektowanie strojów na bal przebierańców czy nawet sukien balowych i ślubnych!
 
Więcej zdjęć w galerii. 
 
 
2015.07.26
Grupa nieformalna „Pedagodzy Dzieciom”, wspierana przez nasze stowarzyszenie, zakończyła realizację cyklu zajęć literackich w ramach projektu „Kraina bajek i legend uczy i bawi” finansowanego z budżetu FIO Małopolska. Na zajęciach w Ognisku Wychowawczym w Stryszawie dzieci miały okazję poznać wiele ciekawych i śmiesznych historii, potrenować swoją kreatywność i umiejętności językowe oraz po prostu dobrze bawić się i współpracować w grupie.
 
Wyjątkowym zainteresowaniem dzieci cieszyły się przygody pewnego kraciastego słonia. Jedna z nich posłużyła za kanwę do napisania scenariusza przedstawienia.
 
W chwili obecnej w projekcie trwa cykl zajęć plastyczno – krawieckich, dzieci wykonują kukiełki, pacynki i scenografię przedstawienia. Pracy jest dużo gdyż powstać musi kolorowa dżungla oraz prawie całe zoo, ale nie narzekamy bo pełno jest przy tym zabawy!
 
2015.06.19
 

Stowarzyszenie Trzeźwości DOM zostało organizacją wspierającą dla grupy nieformalnej "Pedagodzy Dzieciom". Grupa ta otrzymała dofinansowanie z małopolskiego Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na realizację projektu "Kraina Bajek i Legend Uczy i Bawi".

W ramach projektu przewidziana jest realizacja cyklu zajęć literackich, plastyczno - krawieckich
i teatralno - filmowych. Zajęcia odbywać się będą w Ognisku Wychowawczym w Stryszawie,
a zaproszone są na nie dzieci z terenu gminy Stryszawa, w wieku od 5 do 12 lat.

 

 
 
 
 
 
 
2014.10.07
W dniu 06.10.2014 r.  wychowankowie Ogniska Wychowawczego w Stryszawie wraz  z wychowawcami udali się na wycieczkę zorganizowaną przez Stowarzyszenie Trzeźwości „DOM”. Wycieczka ta zorganizowana była do Żywca, do kina „Janosik” na bajkę pt.: „Pszczółka Maja. Film”.
Po dotarciu na miejsce, wszyscy uczestnicy wycieczki udali się na wspólne lody, a następnie do kina, gdzie zostaliśmy bardzo mile powitani przez pracowników kina.
Popcorn kupiony, miejsca zajęte! Czas na seans!
Po około 80 minutowym seansie bardzo łatwo było wyczytać z twarzy dzieci, że są zadowolone, podobała im się przygoda tytułowej bohaterki i jej przyjaciół. Wszystkie dzieci, bez wyjątków, całą  drogę powrotną dzieliły się między sobą wrażeniami z obejrzanej bajki.
W związku z zorganizowaną wycieczką i obejrzaną bajką, wychowawcy Ogniska Wychowawczego zorganizowali swoim podopiecznym konkurs plastyczny. Tytuł konkursu nosił nazwę „Pszczółka Maja – moja ulubiona postać z bajki”. Dzieci jak zawsze wykazały się ogromnym talentem i nienaganna pomysłowością, za co zostały nagrodzone.

Stowarzyszenie Trzeźwości "DOM", ul. Banacha 1, 34-240 Jordanów, tel. 18 26 74 774, fax. 18 26 74 802, e-mail: st-dom@o2.pl