tel. 18 26 74 774   fax. 18 26 74 802    e-mail: st-dom@o2.pl

Jeśli ktoś pro­si nas o po­moc, to znaczy że jes­teśmy jeszcze coś warci

Paulo Coelho

Strona 1 z 5  > >>

2018.05.09

Wycieczka na Wawel

W dniu 8 maja udaliśmy się do Krakowa aby zwiedzić Zamek Królewski na Wawelu.
Pierwsze udaliśmy się do Prywatnych Apartamentów Królewskich, gdzie przewodnik przybliżył nam życie monarchów oraz świty dworskiej. Podziwialiśmy przepiękne gobeliny, które przedstawiały sceny z różnych wielkich wydarzeń, meble codziennego użytku oraz obrazy przedstawiające głównie sceny biblijne. Przewodnik zwrócił naszą uwagę na dwa charakterystyczne dla całego Wawelu style - gotycki i renesansowy. Duże okapy, wysokie sale to cechy właściwe późnośredniowiecznemu stylowi gotyckiemu, natomiast gzyms portali słynnego mistrza Benedykta zbudowany z piaskowca jest renesansowy. Do wymieszania się tych nurtów architektonicznych przyczynił się niewątpliwie trwający trzy dni pożar kompleksu pałacowego na Wawelu.

Na drugim piętrze podziwialiśmy kompleks Komnat Reprezentacyjnych . Byliśmy pod wrażeniem Sali Tronowej, zwanej też poselską lub salą pod głowami, ze względu na głowy z drewna lipowego znajdujące się w kasetonach na suficie. Salę zdobi malowidło ścienne, będące alegoryczną opowieścią o ludzkiej egzystencji.
Na zakończenie udaliśmy się do Katedry na Wawelu oraz do Krypty na grób Pary Prezydenckiej.
Po zakończeniu zwiedzania wszyscy byliśmy bardzo zadowoleni, chociaż nieco zmęczeni i oszołomieni natłokiem wrażeń.

2018.03.27

Śniadanie Wiekanocne

26 marca członkinie Klubu Pogodnego Seniora zgromadziły się przy wspólnym, wielkanocnym stole. W nastrój Zmartwychwstania cudownie wprowadziło nas zorganizowane przez Dyrekcję przedstawienie pt. „Lekcja pokory”. Spektakl, napisany przez Karola Wojtyłę,  okazał się niezwykle wzruszający i refleksyjny.  Skłaniał  widzów do zatrzymania się i poszukiwania odpowiedzi na pytania o istotę wiary, miłości oraz o sens wzajemnych relacji z Bogiem i z innymi ludźmi.  Przedstawienie stało się więc świetnym wprowadzeniem do składanych sobie wzajemnie życzeń  wielkanocnych, po których wszyscy zgromadzeni zasiedli przy wspólnym, wielkanocnym stole, na którym nie zabrakło nadziewanych jajek oraz tradycyjnej zupy chrzanowej.

W imieniu Dyrekcji, prowadzących i członkiń Klubu Seniora życzymy wszystkim:

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, pełnych wiary, nadziei i miłości. Niech Zmartwychwstanie Pańskie, które niesie odrodzenie duchowe, napełni Was spokojem i wiarą, da siłę w pokonywaniu trudności i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość.

Wesołego Alleluja!

 

2018.03.18

Kiermasz Wielkanocny

    Tradycyjnie, jak co roku,  Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy i „Klubu Pogodnego Seniora” przy Stowarzyszeniu Trzeźwości „Dom” w Jordanowie zorganizowali Kiermasz Wielkanocny, w trakcie którego mieszkańcy miasta Jordanów mogli oglądać  i nabywać wykonane przez nich prace.  Pomimo mrozu i padającego śniegu, przechodnie tłumnie zgromadzili się przy naszym stoisku, a ich pełne zachwytu pochwały skutecznie podnosiły naszą motywację do dalszej pracy.

Za każde miłe słowo, gest uznania i pochwałę serdecznie Państwu dziękujemy! I już teraz zapraszamy na kolejne Nasze kiermasze.

2018.03.08

Tradycyjnie, jak co roku, w Klubie Pogodnego Seniora został zorganizowany Dzień Kobiet. W tym szczególnym dniu, każda z Pań została obdarowana pięknym, symbolicznym tulipanem. Wyjątkową niespodzianką  okazała się być wizyta Pani kosmetolog, dzięki której każda z Pań miała okazję poczuć się pięknie i wyjątkowo. W tym wyjątkowym dniu, życzymy sobie więcej takich przyjemnych dni, spędzonych w miłej i życzliwej atmosferze.

2017.04.04

 

Kolejny Gość w „Klubie Pogodnego Seniora”.

W dniu 22 marca br. odbyły się Seniorskie Warsztaty Ożywienia Obywatelskiego zorganizowane przez przedstawiciela Stowarzyszenia BMC Kościelisko. Celem zajęć jest zwłaszcza zainicjowanie dyskusji nad utworzeniem w przyszłości Gminnej Rady Seniorów.

      Zajęcia odbyły się w ramach projektu „Damy Radę – profesjonalizacja działań Rad Seniorów w Małopolsce”, dofinansowanego w ramach Rządowego Programu ASOS 2014-2020. W projekcie biorą udział także seniorzy z Jordanowa, w tym z Klubu Pogodnego Seniora.

     W dalszych etapach trwania projektu kontynuowane będą działania edukacyjne, w tym m.in. dwa wyjazdy oraz wsparcie doradczo-aktywizujące w ramach partnerskich inicjatyw.

       Zostaną one podjęte z wybraną grupą seniorów z innej gminy, zaangażowanych w realizację projektu.

            Pan Rafał zaskoczył nas wczoraj i tym, że przyjechał do naszego „Klubu” zaopatrzony                           w doskonałe „smakołyki”.

 

2017.03.29

           

 

Jordanowscy Seniorzy w „Boeingu”.

 

W dniu 15 marca nasi Seniorzy obejrzeli w krakowskim Teatrze „Bagatela” doskonały spektakl komediowy pt. „Boeing, Boeing - Odlotowe narzeczone”, w reżyserii Pawła Pitery, w doskonałej obsadzie aktorskiej .

Jak sami stwierdzili już dawno tak dobrze się nie bawili. Była to doskonała forma oderwania się, choć na chwilę, od codziennych kłopotów, trosk czy problemów.

Kolejny spektakl planujemy w miesiącu maju, więc już dziś zapraszamy na nasze codzienne zajęcia w Klubie kolejnych jordanowskich Seniorów.

Jestem głęboko przekonany, że w naszym mieście nie brakuje mieszkańców liczących 50 + lat.

Zapraszamy od poniedziałku do piątku w godzinach 15.00 – 19.00, ul. Banacha 1, ( były internat L.O.) ,– I piętro.

2017.03.10

DZIEŃ KOBIET W „KLUBIE POGODNEGO SENIORA”.

 

        Święto naszych Pań w Klubie upłynęło w nader uroczystym nastroju. Przez pierwszą godzinę zajęć częstowaliśmy się ciasteczkami podanymi z kawą i herbatą, śpiewaliśmy ulubione piosenki                     ze śpiewników Seniora przy akompaniamencie Pana Dyrektora grającego na gitarze, by o godzinie                16 – stej przywitać wspólnie Gościa „Niespodziankę”, Panią Natalię Święchowicz, którą zaprosił Pan Dyrektor.

            Pani Natalia Święchowicz jest mieszkanką Jordanowa, obecnie pracującą w jednym                          z krakowskich biur podróży. Zwiedziła już ponad 40 państw świata a naszym Paniom Seniorkom,               w ponad godzinnej prezentacji, przedstawiła swoje wrażenia z pobytu w Iranie. Omówiła szczegółowo zwyczaje panujące w tym kraju, jego historię i czas obecny odnosząc się często – z uwagi na charakter Święta Kobiet – do zwyczajów kobiet irańskich. Całą prezentację Pani Natalia wzbogaciła galeria przepięknych zdjęć.

            Po spotkaniu nasze Panią miały szereg pytań do naszego Gościa a Pani Maria Nowak zaproponowała wręcz napisanie i wydanie książki podróżniczej przez Panią Natalię.

            Nasz Gość obiecał także kolejne spotkanie zaraz po swoim powrocie z Ameryki środkowej.

Na koniec Zbigniew Kolecki, Dyrektor Ośrodka  złożył wszystkim Paniom uczestniczkom „Klubu Pogodnego Seniora”, Pani Natalii i Jej mamie, obecnej z mężem na prezentacji córki, serdeczne życzenia z okazji ich Święta oraz podziękował naszemu Gościowi za ciekawą i bogatą prezentację.

2017.03.02

 

„SENIORZY W KOPALNI SOLI W WIELICZCE”.

 

 

W dniu 28 lutego Członkowie „Klubu Pogodnego Seniora” udali się wraz ze swoimi opiekunami na pierwszą w tym roku wycieczkę do Kopalni Soli w Wieliczce.

Pomimo tego, że niektórzy z nich byli już w kopalni kilka bądź kilkanaście lat temu, z dużym zainteresowaniem zwiedzali i słuchali bardzo ciekawych opowieści Pana Ryszarda długoletniego przewodnika i pracownika Kopalni.

            Po trwającej trzy godziny podziemnej trasie – wycieczce, krótkim odpoczynku i posiłku wyjechaliśmy na powierzchnię ziemi.

            Wszyscy bardzo zadowoleni wróciliśmy w godzinach popołudniowych do naszego Ośrodka.

2017.03.02

„IV BAL JORDANOWSKIEGO SENIORA”.

 

 

            Już po raz czwarty jordanowscy Seniorzy bawili się na swym corocznym „Balu Jordanowskiego Seniora”. Niestety z uwagi na dużą zachorowalność na grypę swych podopiecznych nie mogły wziąć udziału w zabawie zaprzyjaźnione ośrodki z Zakopanego                              i Makowa Podhalańskiego. Toteż tegoroczny Bal odbył się w pomieszczeniach użytkowanych przez Stowarzyszenie Trzeźwości „Dom” przy ulicy Banach, w których na co dzień Seniorzy spotykają się na swoich zajęciach.

            Nie przeszkodziło to aby doskonale się bawić we własnym gronie, żartować i śmiać się                     z zabawnych wydarzeń oraz powspominać tych, których już wśród nas niestety nie ma.

            Następny bal to bal andrzejkowy, na który już serdecznie zapraszamy wszystkich jordanowskich seniorów. A do tego czasu wycieczki i pielgrzymki, kino, opera, teatr, biesiady przy grillu, spotkania z ciekawymi ludźmi, wyjazdy do zaprzyjaźnionych ośrodków , wspólne spędzanie ważnych dla uczestników uroczystości oraz Świąt Wielkanocnych i Bożonarodzeniowych.

            Wszelkich informacji na temat „Klubu Pogodnego Seniora” uzyskać można pod numerem telefonu +48 18 26 74774 lub  na naszej stronie www.st-dom.pl.

Stowarzyszenie Trzeźwości "DOM", ul. Banacha 1, 34-240 Jordanów, tel. 18 26 74 774, fax. 18 26 74 802, e-mail: st-dom@o2.pl