tel. 18 26 74 774   fax. 18 26 74 802    e-mail: st-dom@o2.pl

Jeśli ktoś pro­si nas o po­moc, to znaczy że jes­teśmy jeszcze coś warci

Paulo Coelho

Aktualności

Strona 1 z 6  > >>

2019.11.26

II Wernisaż Sztuki Osób Niepełnosprawnych         im. Zbyszka Koleckiego

 

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu wszystkich pracowników Środowiskowego Domu Samopomocy oraz członków Stowarzyszenia Trzeźwości „Dom” 14 listopada w Karczmie „Przystań u Lipy” odbył się już II Wernisaż Sztuki Osób Niepełnosprawnych im. Zbyszka Koleckiego . Tegoroczna edycja pn. „Fantasmagorie” poświęcona była twórczości wybitnego polskiego artysty- Zdzisława Beksińskiego. Pomysłodawczynią całego przedsięwzięcia była Pani Magdalena Zientek-Mrugacz, ale w pracę nad wystawą zaangażowali się wszyscy pracownicy ŚDS-u, którzy przez wiele miesięcy przygotowywali wspólnie z podopiecznymi wspaniałe obrazy, które zachwycały różnorodnością zastosowanych technik i estetyką wykonania. Wzorem poprzedniego roku na Wernisaż- połączony z konkursem- zaprosiliśmy zaprzyjaźnione ośrodki z naszego regionu. Łącznie zgromadziliśmy 34 prace, które zostały ocenione przez profesjonalne Jury w składzie: Pani Magdalena Zientek- Mrugacz, Pani Monika Rzonca oraz Pani Renata Starzec- Prezes Jordanowskiego Stowarzyszenia Twórców „Pasja”. Zebranym gościom została także zaprezentowana krótka prezentacja dotycząca życia i twórczości Zdzisława Beksińskiego.
Zgromadzone dzieła- dzięki uprzejmości Burmistrza Miasta Jordanowa- zostały wystawione w Sali Obrad w Urzędzie Miasta, gdzie mieszkańcy mogli docenić pracę Osób Niepełnosprawnych i ich Opiekunów. Wystawą zainteresowała się także młodzież i nauczyciele z jordanowskich szkół, którzy w ramach zajęć dydaktycznych obejrzeli wystawę i uczestniczyli w prelekcji dotyczącej twórczości Zdzisława Beksińskiego.

2019.09.15

XII Piknik Integracyjny

11 września –już po raz kolejny- z inicjatywy Stowarzyszenia Trzeźwości „DOM” w Jordanowie został zorganizowany „Piknik Integracyjny Osób Niepełnosprawnych, Podopiecznych Środowiskowych Domów Samopomocy w Małopolsce”, który jest jedną z najliczniejszych w województwie imprez dla dorosłych Osób Niepełnosprawnych. Była to już dwunasta edycja tego wydarzenia-zapoczątkowanego przez Ś.P. Zbigniewa Koleckiego- założyciela i wieloletniego prezesa Stowarzyszenia.
Tegoroczną edycję swoim patronatem honorowym objęli: Wojewoda Małopolski, Marszałek Województwa Małopolskiego, Prezes Zarządu PFRON, Starosta Suski, a także Miasto i Gmina Jordanów. Z kolei patronatem medialnym: TVP3 oddział w Krakowie, Kronika Beskidzka, Gazeta Krakowska, Tygodnik Podhalański oraz portale: PowiatSuski24.pl i beskidzka24.pl. Projekt został zrealizowany ze środków PFRON-u-będących w dyspozycji Województwa Małopolskiego.
Organizatorzy, dzięki zaangażowaniu i uprzejmości p. Rafała Rapacza- Dyrektora Zespołu Szkół im. Hugona Kołłątaja w Jordanowie- mogli liczyć na pomoc 130 wolontariuszy, którzy nadzorowani przez nauczycieli dzielnie pomagali w trakcie trwania Imprezy. Piknik- jak co roku- hojnie wspomogli także Sponsorzy.
Na tłum zgromadzonych gości czekało mnóstwo niespodzianek i atrakcji m.in.: konkursy sportowe, plener malarski, przejażdżka quadami, zabawy z animatorami oraz loteria fantowa, która od lat cieszy się ogromnym powodzeniem. Nie lada atrakcją był występ zespołu tanecznego „Fresh Crew” oraz wizyta motocyklistów z Rabki Zdroju. Niemalże do łez rozśmieszył uczestników występ gospodarzy.
Ponadto dla uczestników przygotowany został także kącik słodkości, w którym mogli spróbować domowych wypieków oraz przepysznej waty cukrowej. Co więcej, w trakcie trwania Pikniku- na przygotowanych stoiskach- zaproszone ośrodki mogły zaprezentować prace swoich Podopiecznych.
Dzięki ogromowi pracy organizatorów-tegoroczny Piknik śmiało można uznać za udany, o czym najdobitniej świadczyły uśmiechy na twarzach zgromadzonych na nim Osób Niepełnosprawnych.

2019.07.01

14 czerwca- po raz pierwszy- została zorganizowana w Naszym Ośrodku Gra Terenowa. Uczestnicy zostali podzieleni na trzy grupy, w których wspólnie musieli rozwiązywać łamigłówki i zadania mające na celu doprowadzenie ich do punktu ukrycia nagrody. Zadania zostały rozmieszczone w kilku punktach- zlokalizowanych nie tylko na terenie ośrodka- ale także i w kilku charakterystycznych punktach miasta Jordanów. Wszystkim uczestnikom udało się dotrzeć do celu, gdzie czekała na nich słodka niespodzianka. Śmiało możemy stwierdzić, że była to świetna przygoda, którą powtórzymy jeszcze nie raz!

2019.06.10
Tradycyjnie, jak co roku, braliśmy udział w zorganizowanej w Zembrzycach imprezie integracyjnej pn. „Karuzela Twórczości”. Jak to na karuzeli bywa- było radośnie i ekscytująco. Każdy z ośrodków miał okazję zaprezentować swój talent wokalny- bądź taneczny- na scenie. Nasi uczestnicy- pod opieką pani Magdaleny- przygotowali występ taneczny do piosenki pt. „Kolorowy świat”.
Po występach przyszedł czas na zabawę w rytm najnowszych hitów. Oprócz tego mogliśmy skosztować smacznych lodów, ciast, a nawet słodkiej waty cukrowej. Udział w imprezie zaliczamy do udanych i dziękujemy organizatorom za wspólnie spędzony czas!
2019.03.21

"Bajka o szczęściu"

W pierwszy dzień wiosny Nasi Podopieczni uczestniczyli w zorganizowanym  w Naszym Ośrodku przedstawieniu kukiełkowym, którego tematem przewodnim było szczęście. Uczestnicy z wielkim zainteresowaniem śledzili losy Dziadka, który przyjaźnił się z Myszką, Świnką i Kogutem. Pewnego razu staruszek namówiony przez Kupca wymienił kolejno swoich przyjaciół na fajkę, nożyk i zegarek. Gdy został sam, poczuł się bardzo samotny i zatęsknił za zwierzakami. Była to bardzo pouczająca bajka o człowieku, który w zamian za rzeczy materialne oddawał handlarzowi zwierzęta, które wiernie mu towarzyszyły w codziennym życiu. Bardzo szybko doszedł jednak do wniosku, że świecidełka nie mogą zastąpić przyjaciół i wyruszył na ich poszukiwanie. Po wielu dniach odnalazł zwierzęta w cyrku, a one wybaczyły mu i wróciły z nim do domu. Głęboka treść, piękna scenografia i kukiełki oraz muzyka sprawiły, że przenieśliśmy się w baśniową krainę i z niecierpliwością czekaliśmy na szczęśliwe zakończenie. Jak to w bajkach bywa, wszystko skończyło się dobrze. Zapamiętajmy morał płynący z tej bajki: przedmioty choćby najpiękniejsze szczęścia nie dają. Największym jego źródłem są przyjaźń i miłość bliskich.

 

2019.03.10

Dzień Mężczyzn

W tym roku nasze uczestniczki postanowiły zrewanżować się Panom za atrakcje, które przygotowali im w Dniu Kobiet. Z tego też względu postanowiły zorganizować w ośrodku Dzień Mężczyzn. Podczas gdy Panowie stroili się przygotowywały słodkie upominki, które okazały się miłym zaskoczeniem. Był to niezwykle miły dzień, który na pewno wejdzie na stałe do naszego „ośrodkowego” kalendarza.

2019.03.08

Dzień Kobiet

8 marca był w Naszym ośrodku prawdziwym świętem. Panowie postarali się o to, żeby każda Kobieta poczuła się tego dnia wyjątkowo. Przygotowali słodki poczęstunek, upiekli ciasto obdarowali Nasze Panie czekoladkami i przy gromkim „Sto Lat” wręczyli każdej piękne, kolorowe tulipany. Panie z kolei zostały zaproszone do „ośrodkowego SPA”, w którym mogły pomalować paznokcie, zrobić fryzurę i makijaż. Był to niezwykle miły czas, który    z pewnością chętnie powtórzymy za rok!

 

2019.02.27

Zabawa Karnawałowa

W tym roku na Zabawę Karnawałową  spędziliśmy wspólnie z uczestnikami z zaprzyjaźnionego ośrodka w Rabce Zdroju. Gospodarze powitali nas niezwykle zabawną inscenizacją muzyczną, którą przedstawili uczniowie szkoły podstawowej. Po tym przyszedł czas na zabawę w rytm znanych przebojów. Bawiliśmy się świetnie! Serdecznie dziękujemy organizatorom za zaproszenie i miłe ugoszczenie nas!

 

 

2018.12.28

Wigilia 2018

Uroczysta Wigilia organizowana przez Stowarzyszenie Trzeźwości „Dom” w Jordanowie na dobre weszła w tradycje naszej organizacji. Jak co roku zaprosiliśmy pracowników i członków Stowarzyszenia, ale przede wszystkim, w ten radosny i świąteczny dzień chcieliśmy połamać się opłatkiem z naszymi podopiecznymi, do których należą osoby niepełnosprawne, seniorzy i dzieci z prowadzonych przez Stowarzyszenie placówek. Swoją obecnością zaszczycili nas goście, na których zawsze możemy liczyć, m.in Starosta Powiatu suskiego – Pan Józef Bałos. Z ogromną radością powitaliśmy też nowego Burmistrza Jordanowa – Pana Andrzeja Malczewskiego i Wójta Gminy Jordanów – Pana Artura Kudzię. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło rodziców i opiekunów. 
Zebrani goście z ogromnym wzruszeniem obejrzeli przygotowane przez podopiecznych ŚDS-u Jasełka, słuchali skocznych kolęd wyśpiewanych przez dzieciaki z Ogniska Wychowawczego, a także opowieści Wigilijnych wyrecytowanych przez seniorkę - panią Irenę Stopę. 
Jak co roku był to wieczór pełen życzliwości, radości i wzruszeń, po którym naładowani jesteśmy wiarą w drugiego człowieka i chęcią do dalszego działania. Dziękujemy za te piękne wrażenia i już myślimy o kolejnej Wigilii, życząc sobie, abyśmy cały ten rok przeżyli w zgodzie i zdrowiu i spotkali się znów przy wspólnym, wigilijnym stole.

2018.11.22

W rytmie latino!

         7 listopada wzięliśmy udział w XVI Turnieju Tańca Towarzyskiego o Puchar Przechodni Środowiskowych Domów Samopomocy, w trakcie którego mieliśmy okazję spróbować swoich sił w rumbie. Ponad 70 par rywalizowało ze sobą w dwóch kategoriach – standard i latino, a oceniani byli przez profesjonalnych sędziów z Polskiego Towarzystwa Tanecznego. Nasz ośrodek reprezentowały dwie pary: Małgorzata Pieczara i Maksymilian Sarna oraz Wioletta Filipek i Zbigniew Rusin.

       Obie pary zatańczyły zjawiskowo i tym samym wytańczyły złoty i srebrny medal. Jesteśmy z Nich bardzo dumni i serdecznie im gratulujemy!

Stowarzyszenie Trzeźwości "DOM", ul. Banacha 1, 34-240 Jordanów, tel. 18 26 74 774, fax. 18 26 74 802, e-mail: st-dom@o2.pl