tel. 18 26 74 774   fax. 18 26 74 802    e-mail: biuro@stdom.pl

Jeśli ktoś pro­si nas o po­moc, to znaczy że jes­teśmy jeszcze coś warci

Paulo Coelho

Ognisko Wychowawcze w Stryszawie

 

Działalność Ogniska Wychowawczego w Stryszawie przy Stowarzyszeniu Trzeźwości DOM  w Jordanowie

 

 

Ognisko Wychowawcze jest placówką wsparcia dziennego typu opiekuńczego utworzoną dzięki decyzji Wójta Gminy Stryszawa i wpisaną przez nasze Stowarzyszenie do Rejestru Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych pod nr 0130 w 2008 roku. Mieści się w budynku Szkoły Podstawowej nr 2 im. księdza prałata Henryka Znamierowskiego w Stryszawie. Placówka jest przeznaczona dla 28 dzieci. Mogą one przebywać w niej od poniedziałku do piątku w godzinach 11:00 – 17:00. Opiekę nad nimi sprawuje dwóch wychowawców z czego jeden pełni funkcję kierownika.

Wychowankowie Ogniska to uczniowie klas I-VIII Szkoły Podstawowej nr 2 im. księdza prałata Henryka Znamierowskiego w Stryszawie. Kwalifikacji wychowanków dokonują pracownicy socjalni po zatwierdzeniu kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Stryszawie. Są to dzieci funkcjonujące w trudnych warunkach materialnych i wychowawczych, mające problemy w nauce oraz potrzebujące dodatkowego wsparcia. W placówce przeprowadzane są zajęcia edukacyjne mające na celu pomoc w opanowaniu bieżącego materiału szkolnego, a także ćwiczenia i zabawy edukacyjne, które pomagają dzieciom przyswoić nową wiedzę oraz utrwalić tę zdobytą dotychczas.
Najprostsze gry planszowe, karciane lub zabawy zręcznościowe integrują zarówno młodszych jak i starszych wychowanków. Swoje zastosowanie w zabawach znajdują duże kartonowe pudła, małe papierowe pudełka po produktach spożywczych czy rolki po papierze toaletowym.
Zajęcia plastyczne są prowadzone nie tylko przy użyciu kredek, pisaków, farb, plasteliny czy papieru kolorowego. Zastosowanie w tego typu pracach ma tu pasta do zębów, nasiona, piasek, sól, a także papier toaletowy czy folia aluminiowa.
Na zajęciach technicznych w użyciu są przede wszystkim przedmioty, które znajdują się w naszym codziennym otoczeniu – gałązki drzew, szyszki, kawałki drewna czy słoiki. Częste zastosowanie mają papierowe talerzyki i kubki, ale ulubionymi narzędziami wychowanków z którym lubią pracować są kolorowe sznurki z których wyplatają przepiękne makramy.
Kiedy pogoda na zewnątrz sprzyja organizowane są gry i zabawy ruchowe poprawiające kondycję fizyczną wychowanków. Otwarta przestrzeń sprzyja wyścigom, zabawom z piłką, kręceniu hula hop czy skakaniu na skakance, a kawałek chodnika jest fantastycznym podłożem na którym mogą powstać dzieła przy użyciu kredy tablicowej.
Co jakiś czas organizowane są wycieczki wyjazdowe z wieloma atrakcjami. Wychowankowie poznają nowe miejsca pełne ciekawostek i uczą się poprzez zabawę.
Umiejętności kulinarne są doskonalone przy corocznej tradycji ozdabiania pierników bożonarodzeniowych. Za pomocą kolorowych lukrów, pisaków cukrowych i wszelkiego rodzaju posypek młodzi kucharze tworzą niepowtarzalne świąteczne smakołyki. Gotowe pierniki goszczą później na stole podczas wspólnie zorganizowanej Wigilii.
Oprócz zajęć organizowanych przez wychowawców wychowankowie często aranżują własne zabawy. Dużym powodzeniem cieszą się zabawy rozwijające umiejętności społeczne – zabawa w dom, szkołę, sklep, salon kosmetyczny czy salon tatuażu.
W celu zapewnienia wychowankom kompleksowego wsparcia wychowawcy placówki są w stałym kontakcie z ich rodzicami, nauczycielami szkolnymi, pedagogiem szkolnym oraz pracownikami Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Wychowawcy dużo czasu poświęcają na organizowanie grupowych pogadanek
i dyskusji na bieżące tematy społeczne. Często zostają proszeni przez wychowanków o indywidualne rozmowy w czasie których dzielą się swoimi problemami i przemyśleniami. Wychowawcy słuchają co mają do powiedzenia, okazują im wsparcie i próbują nakierować
na możliwe rozwiązania.
Dla wychowawców ważne jest, aby podczas pobytu w Ognisku ich podopieczni poprzez naukę, zabawę czy zwykłą rozmowę przygotowywali się jak najlepiej do samodzielnego życia w przyszłości. Poruszają z nimi szereg różnych tematów dostosowując poziom rozmowy do ich wieku oraz poziomu rozwoju psychofizycznego i społecznego. Każdy jest dla nich ważną jednostką, która tworzy unikatową grupę.

 

Stowarzyszenie Trzeźwości "DOM", ul. Banacha 1, 34-240 Jordanów, tel. 18 26 74 774, fax. 18 26 74 802, e-mail: biuro@stdom.pl